Frashad Jamali

دربارهٔ فرشاد جمالی

سه چهار ساله بودم نخستین بار که موسیقی بر جانم ریخت، نوای مادرم بود در مایه شور که در فراقش با برادرم نیوش میکردیم ،با آنکه فامیل از اهالی شعر و موسیقی و عرفان بودند، اما این آواز ضبط شده اولین آوزی بود که مرا با خود برد ” بیا جانا که جانانه باشیم ” .

 انعکاس صدای خود را در دوازده سالگی از تشویق های معلمان همشاگر شنیدم و دانستم که اوازم تاثیر دارد .
  به تهران که آمدم برای تحصیل در دانشگاه سالها می گذشت از تصنیف ها و ترانه هایی که در کودکی و نوجوانی از رادیو به خاطر سپرده بودم, روزها خود را در راهروهایی می دیدم که از پشت درهای بسته اش نواهایی آشنا و دلنشین به گوش و جان میرسید .سنتور پشنگ کامکار، آواز شاپور رحیمی، ویلن اتابکی و من که از این سر تالار به آن سر تالار با سر دویدن در این بوستان بود که زیدلله طلوعی تار را در دستانم نهاد و پس از آن هوشنگ ظریف زخمه تار را به جانم کشید تا سالها فریدون دایی مرحومم مرا به هنرستان موسیقی اشارت داده بود .

 موسیقی و آواز را از سال 72 با استادان کریم صالح عظیمی ، مرحوم رضوی سروستانی ، رامبد صدیف ، مرحوم دکتر حسین عمومی آغاز کردم و از سال 79 تا کنون در خدمت استاد کرامتی آرام گرفته ام .

 همواره بر این باور بود م که پروردگار متعال بر هر انسانی موهبتی اعطا می نماید و از او می خواهد که آن موهبت را به کمال رسانده و از عشق به خود ، خدا و همنوعان بهره گیرند . همواره از خدا خواسته ام که مرا در راهم و ادامه ی ان یاری دهد و نورش را از من دریغ نفرماید ، تا بتوانم امیدوار باشم که عاقبت در جهانی زیست خواهیم کرد که به قول شاعر ارجمند احمد شاملو :

 

 ” روزی دوباره ما کبوترهایمان را پیدا خواهیم کرد
و مهربانی دست زیبایی را خواهد گرفت
روزی که کمترین سرود
بوسه است
و هر انسان
برای هر انسان
برادری ست .
روزی که در های خانه شان را نمی بندند
قفل
افسانه یی است
و قلب
برای زندگی بس است .
روزی که معنای هر سخن دوست داشتن است
تا تو به خاطر آخرین حرف دنبال سخن نگردی .
روزی که هر لب ترانه یی ست
تا کمترین سرود , بوسه باشد .

روزی که تو بیایی برای همیشه بیایی
و مهربانی با زیبایی یکسان شود .
روزی که ما دوباره برای کبوترهای مان دانه بریزیم ….
و من ان رزو را انتظار میکشم
حتی روزی
که دیگر
نباشم . “

  • تولد: August 24, 1965 , Khorasan, Iran
  • تحصیلات: Bachelor and Master of Accounting